تجهیزات آزمایشگاه کاشی و سرامیک

آزمایشگاه کاشی و سرامیک

امروزه در زندگی روزمره و در سرویس­ دهی مستقیم و غیرمستقیم به سایر صنایع، سرامیک نقش مهمی داشته و جایی مهم برای خود یافته است. کیفیت محصوالت سرامیکی بستگی به نوع و مرغوبیت مواد اولیه مصرفی دارد.ً  مواد اولیه  مصرفی در صنایع سرامیک یا با درجه خلوص کافی برای استفاده در طبیعت یافت می­شود و مستقیما است قابل استفاده (سیلیس، فلدسپات، سنگ آهک و …)، یا پس از انجام عملیاتی (فرآوری و تخلیص) ماده اولیه مصرف می­شود (کائولین، فلدسپات و …) و یا به صورت مصنوعی تهیه می ­شود. (سیلیسیم کاربید، سودا و …) آزمایشگاه کاشی و سرامیک به منظور نظارت بر کیفیت محصولات تولیدی توسط مجموعه و مطابق بودن با استانداردهای ملی و بین المللی، ساخته می شوند.

آزمایشگاه کاشی و سرامیک در کارخانه های تولید کننده، هم وظیفه کنترل کیفی مواد اولیه و هم انجام تست های استاندارد بر محصول نهایی را بر عهده دارد.

تعیین خواص مواد اولیه سرامیک سنتی صنعتی

رنگ:

رنگ حالت خام (رنگ ظاهری)

رنگ بعد از پخت در دماهای مختلف از 500 تا 1200 درجه سلسیوس

سختی:

سنجش سختی

مقایسه سختی

پلاستیسیته:

بررسی ظاهری پلاستیسیته 

آزمون های ویژه مواد اولیه کربناتی:

آزمون ایجاد گاز بعد از تماس با HCl

بررسی اثر حرارت در 700 و 1050 درجه سلسیوس

بررسی تغییرات ظاهری در تماس با آب

تست های کنترل کیفی کاشی وسرامیک

تعیین مقاومت در برابر یخ زدگی: مورنولوژی و میزان تخلخلهای بدنه و  عدم تطابق ضرایب انبساط حرارتی لعاب و بدنه، از مواردی است که باعث ایجاد ترک در بدنه می شود.

تست مقاومت به شوک حرارتی: اگر در طی انجام این تست ترکی در بدنه ایجاد شود در این موارد می تواند ناشی از عدم تطابق ضریب انبساط حرارتی باشد.

تست اتوکلاو: در طی این تست بخار به داخل قطعه که خارج از آب در روی یک سه پایه قرار گرفته است، شدیدا نفوذ می کند. برخی از فاز های هیدرولیک جسم با جذب رطوبت، هیدراته شده و منبسط می گردد، این فازهای شیشه ای قلیایی هستند بخصوص آنهایی که سدیم دارند.

تست مقاومت شیمیایی در برابر اسید و باز: در طی این تست از دو محلول %3 KOH و HCl 3% استفاده میشود، لعابهای چاپ رولعابی، اغلب مقاومت شیمیایی کمتری  دارند. سیلیس و آلومینا مقاومت شیمیایی لعاب را افزایش می دهند

تست استحکام خمشی:در مورد کاشی های کف، استحکام خمشی بالای 300 و برای کاشی های دیواری این عدد باید بالای 115 باشد.

تست مقاومت در برابر خراش: کاشی دیواری: این تست در واقع توسط مینرال آپاتیت (با سختی موهس 5) سنجیده می شود. هنگامیکه با هیدروکسی آپاتیت روی سطح کاشی دیواری می کشند لعاب کاشی نباید خدشه دار شود. کاشی کف: توسط دستگاه اندازه گیری مقاومت سایشی،  مقاومت به سایش کاشیها را روی سه کلاس تقسیم بندی می کنند.

استاندارد آزما با کادری مجرب و تحصیل کرده در تمامی مراحل ساخت آزمایشگاه کاشی و سرامیک از طراحی آزمایشگاه مطابق استاندارد های دنیا مانند GLP و … تا ساخت، تجهیز و پیاده سازی استاندارد در کنار شما عزیزان خواهد بود.

 

تجهت دریافت مشاوره و خرید تجهیزات آزمایشگاهی، اینجا کلیک کنید.

میکرومتر

اتوکلاو

دیتالاگر

فیلر

کولیس

الک آزمایشگاهی

سختی سنج

ویسکوزیمتر

ترازو رطوبت سنج

آون فن دار

تنسایل

کوره آزمایشگاهی

فریزر آزمایشگاهی

pH متر

بن ماری

فهرست