سختی سنج

تماس با کارشناسان بخش فروش: 40881249 - 021

سختی سنج وسیله ای آزمایشگاهی است که برای اندازه گیری سختی مواد مختلف استفاده می شود.سختی سنجه مقاومت در برابر شکل پذیری ناشی از فشار یا رخنه یا خراش مکانیکی است که معمولا از طریق یک نوک مدور استاندارد از جنس الماس، کاربید،یا فلزات مستحکم روی سطح مواد ایجاد می شود.با استفاده از این دستگاه می توان خصایص مادی یک ماده همچون کیفیت عمومی ماده، سختی پذیری،قابلیت فراوری در فرایندها،امکان مقاومت در برابر نیروهای کششی و دیگر ویژگی ها را اندازه گرفت که این موارد نیز به استحکام،شکل پذیری،مقاومت،کشیدگی،کشسانی و ویسکوزیته آن ماده بستگی دارد.در نتیجه باید اشاره کرد که سختی مشخصه یک ماده است اما خصلت فیزیکی بنیادی آن نیست.

انواع:

اندازه گیری ها و سنجه های متفاوتی برای تعیین سختی مواد وجود دارد که بر اساس روش های متفاوتی انجام می گیرد.این اندازه گیری ها می تواند بر اساس سختی خراش،سختی فرورفتگی و سختی جهشی باشند و در عین حال خود روش ها نیز می توانند بر اساس نوع عملکردشان تفکیک شوند که معروف ترین و متدوال ترین آن ها که به نام مخترع آنهاست عبارت میباشند از : تست سختی راکول،تست سختی ویکرز،تست سختی برینل،تست سختی نوپ و تست سختی شور.

انواع مختلف دستگاه های سختی سنج نیز بر اساس همین روش های تست سختی از یکدیگر تفکیک می شوند و کاربران آزمایشگاهی،کارگاهی و صنعتی نیز بر اساس روش های مختلف تعیین میزان سختی مواد اقدام به انتخاب و تهیه سختی سنج خود می نمایند. علاوه بر این روش ها ، می توان به روش لیب(HL)،روش بارکول(HBA)،روش بستر(HW) هم اشاره نمود، با این همه باید گفت که مهمترین روش های تعیین سختیدر واقع چها روش ابتدایی مورد اشاره در بالا هستند که بیشترین کاربرد را در آزمایشگاه ها و صنایع دارند و استاندارد مدرن سختی سنجی را تعیین و تنظیم می کنند. در این میان می توان به سختی سنج های قابل حمل و دستی نیز اشاره کرد که بسیار کوچک اند و از انها می توان در هر فضایی استفاده نمود اما دقت و کیفیت دیگر دستگاه ها را ندارند،از آن جمله می توان به سختی سنج قابل حمل وبستر و سختی سنج لیب اشاره کرد.

در عین حال امروزه سختی سنج یونیورسال هم طراحی شده است که قابلیت این روش های تست را در خود گنجانده و کاربر می تواند از بین روش های مختلف تست هرکدام را که برای آزمایش هایش مناسب می بیند انتخاب نماید.

قابلیت مهم بسیاری از سختی سنج ها امکان اتصال به کامپیوترها و دیگر ادوات پردازش اطلاعات است که با استفاده از آنها می توان در مورد جزییات و کیفیت ماده و ساختارش اطلاعات مهمی را به دست آورد.

 

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

فهرست