کلنی کانتر

تماس با کارشناسان بخش فروش: 40881249 - 021

کلنی کانتر

کلنی کانتر ابزاری است که برای شمارش باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها بر روی محیط آگار، مینی‌ژل و ظروف پتری دیش به کار می‌رود. دستگاه الکتریکی کلنی‌کانتر در آزمایشگاه‌های باکتریولوژی، میکروب شناسی، تحقیقاتی و واکسن‌سازی کاربرد وسیعی دارند.

دو روش برای شمارش تعداد کلنی وجود دارد که جهت شمارش و تعیین تعداد باکتری ها استفاده می شود:
1- روش دستی یا نیمه اتوماتیک می باشد مکانیزم عملکرد به این صورت است که پلیت را به صورت وارونه بر روی یک صفحه ی سفید یا سیاه که مابین آن یک شیشه ی شطرنجی قرار گرفته می گذارند که با علامت گذاری خانه ها می توان تعداد کلنی ها را شمارش نمود.
2- دسته ی دیگر یا همان کلنی کانتر اتوماتیک می باشد که تعداد کلنی ها را در یک رقت و غلظت مشخص اندازه گیری می کند.
نکته ای که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد این است که اندازه گیری تعداد کلنی ها حتما باید در زیر هود لامینار انجام گرفته و قلم بعد از استفاده گندزدایی گردد.

 دستگاه کلنی کانتر از 5 بخش اصلی تشکیل شده است:

–    پراب
–    ذره بین
–    شمارنده دیجیتال
–    پایه یا میله
–    بدنه دستگاه

کاربرد کلنی‌کانتر

  • مورد استفاده در آزمایشگاه تحقیقاتی، واکسن سازی ها، میکروب شناسی و باکتریولوژی
  • شمارش تنها سلول های زنده

تفاوت دستگاه کلنی کانتر با میکروسکوپ:

در علم میکروبیولوژی یک سلول زنده باید بتواند رشد کند تا از طریق تولید مثل، کلنی تشکیل دهد. برای شمارش واحدهای کلنی در ابتدا نیاز است تا میکروب‌ها در محیط کشت رشد کند.
با استفاده از دستگاه کلنی کانتر برخلاف دستگاه میکروسکوپ شما می‌توانید فقط سلول‌های زنده را شمارش کنید، اما در میکروسکوپ سلول‌های مرده و زنده در کنار هم شمرده می‌شوند. به جهت اینکه بتوان کلنی‌های سطح محیط کشت را دید، باید تا حد اندازه رشد کند. هدف استفاده از این دستگاه این است تا بتوان کلنی‌های پلیت را شمارش کرد و تخمین تعداد سلول بر اساس توانایی آن‌ها برای رشد و ایجاد کلنی را تحت شرایط دمایی، زمانی و تغدیه‌ای خاص مورد بررسی قرار داد.

از جمله کاربرد های کلنی‌کانتر در صنایع، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلنی کانتر

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

 

فهرست