COD Meter

تماس با کارشناسان بخش فروش: 09106166803

COD Meter

COD متر دستگاهی است که برای اندازه گیری COD یا همان اکسیژن مورد نیاز شیمیایی به کار می رود. این دستگاه در گروه دستگاه های پارامتر سنج آزمایشگاهی قرار دارد و دارای انواع COD متر آنلاین و پرتابل می باشد. این دستگاه معمولا در آزمایشگاه هایی که نیاز به بررسی و آنالیز کیفیت آب دارند از قبیل صنایع آب و فاضلاب و تاسیسات تصفیه آب و یا صنایع و کارخانه جات تولید نوشیدنی و نوشابه ها به کار می رود.

اکسیژن مورد نیاز شیمیایی چیست ( COD ) ؟
تست اکسیژن مورد نیاز شیمیایی ( COD ) معمولا برای اندازه گیری غیر مستقیم مقدار ترکیبات آلی در آب به کار گرفته می شود . اکثر کاربرد های COD مشخص کننده ی مقدار آلاینده های آلی در آب سطحی است .

نحوه اندازه‌گیری COD چگونه است؟
مقدار آن بر اساس تعداد میلی گرم در هر لیتر ( mg/L ) بیان می شود ، که نشان از حجم اکسیژن مصرف شده به ازای هر لیتر محلول است . رفرنس های قدیمی ممکن است براساس مقدار قسمت در میلیون ( ppm ) آن را نشان دهند و برای اندازه گیری آن از دستگاهی به نام cod متر استفاده می گردد.

علت اندازه گیری COD چیست ؟
COD اغلب به عنوان یک شاخص سریع وجود یک آلاینده ی آلی در آب اندازه گیری می شود . معمولا هم در تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی و هم شهری اندازه گیری شده و نشان از میزان کارآمدی فرآیند تصفیه دارد . COD هم در آب درونی و هم آب رو اندازه گیری می شود . کارآمدی فرآیند تصفیه معمولا در قالب حذف COD بیان می شود ، که در قالب یک درصد از ماده ی آلی تصفیه شده در طول این چرخه اندازه گیری می شود .

تفاوت COD و BOD در چیست؟

یکی از تفاوت های این دو پارامتر در زمان سنجش آن ها است؛ آزمایش BOD پنج روز به طول می انجامد در حالی که COD حدود سه ساعت زمان می‌برد.

BOD مقدار اکسیژن مورد نیاز میکروارگانیسم ها جهت تجزیه موادآلی و COD اکسیژن جهت تجزیه موادآلی و مواد معدنی با واکنش شیمیایی می باشد.

از جمله کاربرد های COD Meter در صنایع، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

COD متر

برچسب: COD Meter،

فهرست