رطوبت سنج

تماس با کارشناسان بخش فروش: 40881249 - 021

رطوبت سنج

به دست آوردن میزان رطوبت یکی از مهم ترین معیار هایی می باشد که برای قیاس های مواد غذایی و آزمایشات مختلفی که واکنش های شیمیایی در آنان انجام می شود را می توان اندازه گیری بسیار مهمی دانست. رطوبت سنج یا Hygrometer یکی از مهم ترین ادوات در آزمایشگاه های گوناگون می باشد که توانایی بسیار زیادی برای تست و آزمایش میزان رطوبت در محیط های مختلف کاری تا آزمایشگاهی و غذایی را دارد. ابزار های اندازه‌ گیری رطوبت معمولا بر اندازه ‌گیری برخی کمیت ‌های دیگر مانند دما، فشار، جرم، تغییر مکانیکی یا الکتریکی در یک ماده در هنگام جذب رطوبت متکی هستند. با کالیبراسیون و محاسبه، این مقادیر اندازه گیری شده می توانند به اندازه گیری رطوبت منجر شوند.

رطوبت سنج دستگاهی است برای اندازه گیری رطوبت هوا که میزان رطوبت موجود در هوا را بر حسب درصد اندازه گیری می کند. امروزه هیگرومتر های دیجیتال دارای کارت حافظه کاربرد زیادی در آزمایشگاه ها و کارخانجات پیدا کرده اند. متناسب با نوع کاربرد این تجهیزات امکانات خاصی به آن ها افزوده شده است و در این میان می توان به رطوبت سنج دیتالاگر، هیگرومتر با قابلیت اندازه گیری نقطه شبنم و رطوبت سنج و دما سنج اشاره کرد. این دستگاه با توجه به نوع پراب به دو دسته پراب سرخود و پراب جدا تقسیم می شود. واحد اندازه گیری رطوبت سنج درصد و مقیاس می باشد. در واقع این دستگاه ها با استفاده از ترموستاتی که دارند میزان رطوبت را در اجسام می سنجند. با استفاده از سنجش رطوبت می توان به نقطه شبنم آن جسم برسیم. در برخی موارد می توان میزان پی اچ را توسط برخی از انواع رطوبت سنج آزمایشگاهی تشخیص داده می شود. این محصول یکی دیگر از تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق می باشد.

سنسور های Hygrometer، معمولا در دو مدل رایج دیجیتال و آنالوگ در بازار عرضه می شوند. مدل های دیجیتالی دارای صفحه نمایش هایی هستند که ویژگی مناسبی برای خواندن اطلاعات مربوطه به حساب می آید. ولی مدل های آنالوگ، دارای علائم رنگی متفاوت برای تعیین میزان رطوبت هستند. در بعضی از صنایع، اندازه گیری رطوبت یکی از دغدغه های مهم صنعتگران است، زیرا با بالا رفتن رطوبت و یا حتی کاهش رطوبت ممکن است آسیب های جدی به برخی محصولات و تجهیزات صنعتی وارد شود. در حوزه صنعت علاوه بر سنجش میزان رطوبت داخلی مواد، میزان رطوبت محیط نیز همواره اندازه گیری می شود. صنعت چوب، انبار داری مواد شیمیایی، آزمایشگاه ها و حتی در تهیه مصالح حساس عمرانی، از حسگر های Hygrometer استفاده می شود.

معمولا در آزمایشگاه ها از این دستگاه برای اندازه گیری میزان رطوبت جو استفاده می کنند. Hygrometer ها  اغلب با تکیه بر اندازه گیری های کمیتی دیگر مانند فشار، دما، تغییر مکانیکی یا الکتریکی و حجم یک ماده به همان شکل که رطوبت جذب می شود کار میکند.

 

 

از جمله کاربرد های رطوبت سنج در صنایع، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فهرست