میکرومتر

تماس با کارشناسان بخش فروش: 40881249 - 021

میکرومتر

وسیله ای آزمایشگاهی است که با استفاده از یک پیچ کالیبره شده میتواند برای اندازه گیری دقیق مختلف در عرصه های گوناگون به کار رود. از میکرومترها در کنار ورنیه ها، کولیس ها، و دیگر وسایل برای اندازه گیری استفاده میشود. میکرومتر که گاهی کولیس میکرومتر نامیده میشود ابزاری برای اندازه گیری های خطی دقیق از ابعاد مختلف همچون قطرها، ضخامت ها، و طول های اجسام گوناگون است. این دستگاه از یک چارچوب C – شکل ساخته میشود و دهانه ای قابل تغییر و متحرک دارد که با استفاده از یک پیچ تعبیه شده در بدنه ی ابزار عمل میکند. به عبارت دیگر ریز سنجی قسمت جغجغه ای به هنگام گردش دقت میکرومتر را تعیین می کند . دقت اندازه گیری به دقت این ترکیب‌بندی ابزارها یا مکانیسم عملکردی میکرومتر بستگی دارد. میکرومترها معمولاً اما نه همیشه به شکل کولیس ها هستند اما چارچوب، بدنه، و دهانه شان با یکدیگر فرق دارد. میله ی گردان یک پیچ بسیار دقیق است که براساس عملکردش شی مورد اندازه گیری را بین آن و تکیه گاه قرار میدهند. میله ی گردان با چرخاندن دکمه یا دسته ی ضامن دار یا لوله ی فلزی حرکت داده میشود تا آنکه شی مورد اندازه گیری به آرامی از هر دو طرف با میله و تکیه گاه تماس بگیرد.

کاربرد میکرومتر

شرایط نگهداری میکرومتر

تقسیم بندی میکرومتر ها:

انواع مختلفی دارند که برای اندازه گیری های مختلف طراحی میشوند. به طور کلی براساس عملکرد جامع شان به سه دسته ی میکرومتر خارج سنجی (outside micrometer)، میکرو متر داخل سنجی (inside micrometer)، میکرومتر عمق سنجی (depth micrometer) تقسیم کرد. همینطور براساس عملکرد اصلیشان به انواع دیگری تقسیم میشوند و نامگذاری های مختلفشان صرفاً بر مبنای تفاوت در حوزه ی کاربردیشان است که فرضاً به خاطر دهانه های متفاوت میتوانند ابزار و اشیای متفاوتی را اندازه بگیرند، برخی دهانه های صاف و نوک تیز همچون کولیس دارند، برخی مناسب اندازه گیری ورقه های نازک هستند، و برخی دیگر برای اندازه گیری سایر ادوات بسیار ریز به کار میروند. اغلب میکرو‌مترها در پکیج هایی وجود دارند که میتوانند از پس اندازه گیری اندازه های مختلف و متغیر برآیند، یعنی امروزه میکرو‌مترها به صورت بسته های میکرومتر ارائه میشوند که در آنها میتوان انواع ادوات و تجهیزات افزوده را در اختیار داشت. همه ی آن ها از بدنه ی مقاوم ضدخوردگی ساخته میشوند. میکرو‌مترها به دو صورت آنالوگ و دیجیتال وجود دارند که از نظر مکانیسم مگر در نحوه ی نشان دادن نتایج و دقت عملکرد تفاوتی ندارند. آنچه این ابزار را از هم متمایز و آنها را دسته بندی میکند نوع عملکرد آنها است که در اینجا ملاحظه خواهد شد.

شرکت استادارد آزما با کادری مجرب و با تجربه و با داشتن سابقه بیش از یک دهه در زمینه واردات و فروش تجهیزات آزمایشگاهی و اندازگیری راهنمایی مطمئن برای خرید حرفه ای شما خواهد بود.

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه  تماس حاصل فرمایید.

از جمله کاربرد های این ابزار در صنایع، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میکرومتر خارج سنج

میکرومتر داخل سنج

میکرومتر عمق سنج

فهرست