بالن

تماس با کارشناسان بخش فروش: 40881249 - 021

بالن (Flask)

بالن وسيله اي است كه در انواع مختلف در آزمايشگاه وجود دارد و كاربردهاي متنوعي دارد. مشهورترين انواع با‌لن شامل با‌لن ته گرد كه توانايي كار در دماهاي بسيا ر بالا را دارد، با‌لن ته صاف كه توانايي حرارت هاي بسيار بالا را ندارد اما قابل ايستادن بر روي سطح است. هركدام از اين با‌لن ها مي تواند يك دهانه يا چند دهانه باشد. در يك طبقه بندي ديگر با‌لن ها را به دو دسته كلي يك دهانه و چند دهانه طبقه بندي ميكنند. ضمنا انواع با‌لن ها به منظور اتصال به ساير قطعات شيشه اي ممكن است شيليف دار نيز باشند. از با‌لن، علاوه بر تقطير مايعات، مي توان در تهيه آب مقطر و ساير مايعات خالص استفاده كر د. همچنین انواع واكنش هاي شيميايي ر ا مي توان در داخل با‌لن انجام داد.

با‌لن ظرف شیشه ای گلیبی شکلی است که در دو جنس شیشه ای(از جنس بوروسیلیکات) و پلاستیکی و در ابعاد مختلف ساخته میشوند. معروفترین برندهای تولیدی، زیماکس، LMS، گلاسکو، ایزولب، یونیگلس و دوران هستند.

بالن‌های آزمایشگاهی، دارای یک گردن نازک در بالای خود هستند که معمولا یک خط در کنار آن قرار دارد و حجم با‌لن در کنار آن نوشته شده است. این بدان معناست که اگر بالن تا آنجا پر شود، آنقدر از حجم را اشغال خواهد کرد.

انواع بالن

  • با‌لن ته صاف

با‌لن ته صاف یکی از شیشه آلات آزمایشگاهی می باشد که برای حرارت دادن مایعات در آزمایشگاه از آن استفاده می شود. هنگام قرار گرفتن یک با‌لن ته صاف روی شعله از یک توری نسوز استفاده میشود که این طوری بین شعله و با‌لن قرار می گیرد.  بر خلاف با‌لن ته گرد یا با‌لن تقطیر، بدلیل صاف بودن کف با‌لن ته صاف اگر روی شعله مستقیم قرار گیرد بدلیل متمرکز شدن حرارت شعله در یک نقطه ترک برداشته و می شکند. این بالنها نمی توانند در برابر فشار زیاد یا اختلافهای دمایی به جهت افزایش تنش ها در کف تخت آنها، مقاومت کنند. این بالنها در مقایسه با بالنهای واکنش دهنده مانند بالن‌های ته گرد، معمولا از شیشه های ضعیف تری ساخته می شوند.

یکی از مزایای بالن ته صاف، امکان قرارگیری راحتتر آن روی سطوح است. از این بالن بیشتر برای گرم کردن و یا جوشاندن مایعات استفاده می شود.

  • بالن ته گرد

یکی دیگر از انواع بالن آزمایشگاهی بالن ته گرد یکی دیگر از انواع بالن‌هاست که معمولا برای حرارت دادن به مایعات استفاده میشود.

برای استفاده از این بالن، باید آنرا روی شعله نگه داشت و از آنجایی که ته آن، گرد است، امکان قرار دادن آن روی سطوح وجود ندارد و به همین دلیل باید از روشهای دیگری مانند استفاده از گیره برای نگهداری آن استفاده کرد.

گرد بودن ته این بالن، باعث رسیدن یکنواخت حرارت به مایع درون ظرف میشود و همین گرد بودن، باعث میشود که مقاوت ظرف در برابر شکستن در اثر حرارت، افزایش یابد. ویژگی دیگر بالن ته گرد، مقاومت بالا در برابر شکستن در اثر خلا است. بالن ته گرد برای تقطیر بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

با‌لن سر سمباده ای(رداژدار)، با‌لن چند دهانه، با‌لن کجلدال، با‌لن خلا، با‌لن تقطیر، با‌لن قرع از دیگر بالن های می باشد.

 

 

بالن

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

فهرست