پیست

تماس با کارشناسان فروش: 09106166803

آبفشان يا پيست (Picete)

آبفشان ظرف حاوي آب مقطر يا ساير مايعات است كه براي شستشوي ظروف و مواد و همچنين اضافه كردن حلال به كار مي رود.

پیست یا آبفشان وسیله ای پلاستیکی است که آب را به صورت محدود از طریق لوله باریک سر آن به ظرف آزمایش منتقل می کند.

این وسیله به طور معمول از دو قسمت بدنه و سرپیچ پلاستیکی متصل به یک لوله باریک تشکیل شده است.

کاربرد پیست

• شست و شوی ظروف: مهم ترین کاربرد پیست ریختن آب به منظور شست و شو است. برای این منظور بعد از شستن ظرف آزمایش با آب لوله کشی موجود در آزمایشگاه، پیست را که حاوی آب مقطر است، برداشته و تمام نقاط ظرف را شست و شو دهید. البته گاهی امکان شست و شوی ظروف در سینک وجود ندارد مثل بورت های ۷۵ سانتی متری که در سینک قرار نمی گیرند. در این وضعیت فقط آبفشان امکان شستن را مهیا می کند.

• شستن رسوب: بعد از پایان رسوب گیری، رسوب باید به آهستگی با حلال مناسب شسته شود. در این هنگام بهترین ابزار ممکن آبفشان است که به صورت قطره قطره یا یک باریکه نازک، آب یا حلال دیگر را روی رسوب می ریزد.

• انتقال حجمی: کاربرد بعدی، در اضافه کردن آب به ظرف آزمایش است. در بعضی از آزمایش ها لازم است که مقدار بسیار کمی آب مقطر یا دیگر حلال ها، به نمونه در حال آزمایش اضافه شود. در این شرایط ابزار مناسب، پیست است که به سهولت و به مقدار کم می تواند آب یا مایع دیگری را به لوله آزمایش یا ظروف دیگر وارد کند.

• انتقال سایر حلال ها: هر چند رایج ترین استفاده از این وسیله برای انتقال آب مقطر است؛ اما سایر مایعات پر کاربرد در آزمایشگاه مانند استون، اتانول و متانول نیز گاه در آبفشان ریخته می شود. در این هنگام پیست ها باید برچسب مناسبی داشته باشند تا به اشتباه به جای آب مقطر استفاده نشوند.

• مقاومت در برابر دما: دمای مایعی که درون آبفشان ریخته می شود، از دمای زیر صفر تا ۷۵ درجه بالای صفر می تواند متغیر باشد. در این بازه، بدنه مقاومت لازم را دارا است.

انواع

پیست در دو اندازه یک لیتری و نیم لیتری ساخته می شود. با اینکه اکثریت شرکت ها آبفشان ها را به یک شکل می سازند؛ ولی نوع جدیدی از آن نیز وجود دارد که شبیه به بطری ساخته شده و با داشتن بدنه و درب یکپارچه، امکان تبخیر مایع را به طور کامل از بین می برد.

این ویژگی بیشتر برای وضعیتی کاربرد دارد که استون درون پیست ریخته شده باشد. چرا که استون به سرعت دچار تبخیر سطحی می شود.

 

 

 

 

 

پیست

جهت دریافت مشاوره و خرید تجهیزات آزمایشگاهی، اینجا کلیک کنید.

فهرست