دماسنج لیزری

تماس با کارشناسان بخش فروش: 40881249 - 021

دماسنج لیزری

ترمومتر مادون قرمز وسیله ای آزمایشگاهی است که برای اندازه گیری دما به کار میرود و در گستره ی دماسنج ها دسته بندی میشود اما تفاوتش در این است که دما را با استفاده از یک مکانیسم متفاوت اندازه میگیرد که به اشعه ی مادون قرمز موسوم است. این ترمومتر نیز همچون سایر ترمومترها از نظر کلی  ویژگی های مشابه دارد و تفاوت بنیادی اش در نحوه ی اندازه گیری و اعلان دما است.

عملکرد دماسنج لیزری
ترمومتر مادون قرمز یک نوع خاص از ترمومتر است که دما را از روی تشعشع حرارتی ساطع شده از شی مورد بررسی اندازه میگیرد. این ترمومتر گاهی ترمومتر لیزری، ترمومتر غیرتماسی، ترمومتر تفنگی هم خوانده میشود چراکه این ترمومتر میتواند دما را از فاصله دور اندازه بگیرد. دمای شی مورد بررسی را میتوان از روی میزان انرژی مادون قرمز ساطع شده از آن و قابلیت تشعشع آن اندازه گرفت. ترمومترهای مادون قرمز زیرمجموعه ای از وسایل اندازه گیری هستند که به ترمومترهای تشعشع حرارتی شناخته میشوند. در برخی شرایط محیطی وقتی وسیله تحت تأثیر تشعشعاتی از جسمی داغتر باشد این امکان وجود دارد که دستگاه به خطا دچار شود و در نتیجه میزان تشعشعات را غلط اندازه بگیرد . برای جلوگیری از این خطاها، امروزه از غلاف هایی استفاده میشود که باعث میشود نوک پراب اندازه گیری چندان در معرض تشعشعات نباشد و در نتیجه اشتباه نکند. طراحی این وسیله به طور کلی از یک لنز تشکیل میشود که تشعشع حرارتی مادون قرمز را روی یک موج یاب یا آشکارساز که عملکرد تشخیص را انجام میدهد متمرکز میکند و انرژی ساطع شده را به سیگنال الکتریکی تبدیل میکند که میتواند براساس واحدهای حرارتی نمایش داده شود. این مکانیسم به دستگاه اجازه میدهد که بتواند بدون تماس با شی مورد اندازه گیری و از راه دور میزان حرارت آن را بسنجد. یک ترمومتر مادون قرمز برای اندازه گیری دما در شرایطی مناسب است که در آنها ترموکوپل ها یا سنسورهای پراب شکل را نمی توان به کار برد یا حتی در صورت استفاده نتایج نادرست را نشان خواهند داد. مشخصه ی ویژه ی ترمومترهای مادون قرمز دقت و پوشش زاویه ای است. این و سیله میتواند در موارد خاص بین 2 تا 4 درجه سانتیگراد ضریب خطا در اندازه گیری داشته باشد. سنسور اندازه گیری دارای قابلیت گسیل یا تشعشع است که همان قدرت ارسال انرژی یک سطح در مقایسه با سطحی دیگر است. به این قابلیت تابندگی، تابش نسبی، و قابلیت انتشار نیزمی گویند.

کاربرد دماسنج لیزری

ویژگی های دماسنج لیزری
چنانکه اشاره شد، همه ی ترمومترها ویژگی های کلی مشترکی دارند و تنها تفاوت شان درمکانیسم سنجش دما میباشد. در نتیجه، ترمومتر مادون قرمز نیز با دماسنج های دیگری همچون ترمومتر دیجیتال و ترمومتر محیطی ویژگیهای کارکردی مشترک زیادی دارد. علاوه بر نکات یادشده در بخشهای قبل، میتوان به این موارد به عنوان ویژگیهای متمایز و اصلی ترمومتر مادون قرمز اشاره کرد: اندازه گیری ساده، سر یع، بدون تماس؛ نمایشگرهای دوگانه؛ گستره ی دمایی بسیار وسیع برای اندازه گیری از 50 – تا 500 + درجه سانتی گراد؛ سوئیچ خاموش خودکار در صورت عدم استفاده تا 15 ثانیه؛ کالیبراسیون خودکار؛ باطریهای لیتیومی بادوم؛ بدنه ی بسیار مقاوم برای شرایط خطرناک؛ اندازه گیر ی در یک ثانیه و زمان پاسخ دهی برای اندازهگیری کمتر از 0.5ثانیه؛ قابل استفاده برای مواد خطرناک با خوردگی بالا؛ قابل استفاده برای سنجش دمای سطحی؛ نمایشگر واضح؛ حداکثر خطای اندازه گیری تا 0.2 درجه سانت یگراد؛ دارای پراب ها و سنسورهای مقاوم؛ نشان دادن دما به صورت سلسیوس و فارنهایت در حداکثر و حداقل دما؛ ضدآب.

شرایط نگهداری دماسنج لیزری

به محض اینکه دماسنج لیزری خود را انتخاب کردید و آن را نصب کردید، دوست دارید برای سال‌ها از آن استفاده کنید. اهمیت زیادی دارد که از دستگاه خود خوب نگهداری کنید تا طی سال‌های آتی مؤثر عمل کندمهم است که دماسنج لیزری خود را از کجا و تحت چه شرایطی تهیه میکنید. پس در انتخاب خودتان باید دقت کنید. در مورد خرید درست و مناسب ابتدا باید به نیازهای خودتان و همراه با آن به هزینه‌هایتان فکر کنید. اما برای این کار هم پیشاپیش نیاز دارید که دانش لازم را برای خرید داشته باشید. باید بدانید که دماسنج لیزری چه میکند، چطور عمل میکند، چه خصایصی دارد، چه نمونه‌هایی از این دستگاه‌ها وجود دارند.

شرکت استادارد آزما با کادری مجرب و با تجربه و با داشتن سابقه بیش از یک دهه در زمینه واردات و فروش تجهیزات آزمایشگاهی و اندازگیری راهنمایی مطمئن برای خرید حرفه ای شما خواهد بود.

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

فهرست