خرید اتوکلاو

تماس با کارشناسان بخش فروش: 40881249 – 021

خرید اتوکلاو

بسیاری از تولیدکنندگان گستره‌ای از انواع اتوکلاو آزمایشگاهی را تولید میکنند که بتوانند نیازهای متفاوت و اساسی صنایع و آزمایشگاه‌های مربوطه‌شان را برآورده سازند. سازندگان اتوکلاو همواره مهندسی و طراحی محصولات‌شان را به نحوی انجام میدهند که بتوانند پاسخگوی نیازهای مختلف استریل‌کردن در فضاهای متفاوت آزمایشگاهی باشند. فرضاً کاربرد استریل‌کردن در یک آزمایشگاه این است که وسایل قبل از عملیات آماده‌ی استفاده شوند و پسماندهای آزمایشگاهی قبل از دورریختن‌شان استریل شوند. موضوع مهم در اینجا آن است که سیکل تنظیم‌شده‌ی مورد نیاز برای اتوکلاوهای رده‌ی آزمایشگاهی واجد انعطاف لازم برای پیشبرد مناسب فرایندهای مرتبط با ادواتی مثل شیشه‌آلات، ابزارآلات، و مواد متخلخل باشد. همه این نکات در حفظ بهداشت مناسب آزمایش‌ها و رسیدن به شرایط بهینه استریل‌کردن ضروری‌اند. در کنار تصویری از چند نمونه از انواع اتوکلاو را میبینیم که در ادامه کیفیت‌ها و خصوصیت‌های هر مورد را بررسی خواهیم کرد. نکته اصلی این است که این انواع مختلف اتوکلاوها براساس تفاوت در کارکرد درها، پیکربندی درونی و بیرونی، طراحی محفظه‌ها، روش‌های گرمایش، شیوه‌های متفاوت نصب، بزرگی و کوچکی، میکروپروسسورهای مورد استفاده، و دیگر ملاحظات فنی از یکدیگر متمایز میشوند. براساس استاندارد جهانی آزمایشگاه‌ها و صنایع میتوان اتوکلاوها را به چهار گروه تقسیم کرد: الف) اتوکلاوهای رومیزی (benchtop) که روی سکو قرار داده میشوند؛ ب) اتوکلاوهای بارگذاری از بالا (top-loading) که وسایل و مواد را از بالا به آنها وارد میکنند؛ پ) اتوکلاوهای بارگذاری از جلو (front-loading) که وسایل و مواد را از جلو به آنها وارد میکنند؛ ت) اتوکلاوهایی با اتاقک هوابندی‌شده (pass-through) که مسیری استریل برای عبور وسایل و مواد دارند. در ادامه هر مورد را بررسی خواهیم کرد.

  • خرید اتوکلاو رومیزی
  • خرید اتوکلاو بارگذاری از بالا
  • خرید اتوکلاو بارگذاری از جلو
  • خرید اتوکلاوهایی با اتاقک هوابندی شده

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

اتوکلاو های رومیزی

اگر در آزمایشگاهی کوچک با فضای محدود کار میکنید که موارد لازم برای استریل‌کردن ابعاد بزرگی ندارند و زیاد از وسیله‌تان استفاده نمیکنید، آنگاه یک اتوکلاو رومیزی میتواند بهترین انتخاب باشد. از نام این اتوکلاو مشخص است که به‌طور ویژه به این دلیل طراحی شده است که مستقیماً روی سکوی آزمایشگاهی قرار داده شود. از دیگر خصایص اصلی اتوکلاو رومیزی میتوان این موارد را نام برد: در این اتوکلاوها به‌راحتی میتوان سطح سکوی زیر اتوکلاو را تمیز کرد؛ آنها کامل‌اند و نیازی به دستگاه‌های کمکی ندارند؛ از یک طراحی خودبنیاد بهره میبرند که با اتصال ساده به منبع برق معمولی به راه میافتند؛ این نوع اتوکلاو آسان‌تر از همه‌ی دیگر انواع‌شان نصب میشود؛ کوچک‌ترین اندازه را از بین همه‌ی انواع دیگر دارند؛ کار با آنها بسیار راحت است؛ مناسب آزمایشگاه‌هایی هستند که استریل‌کردن را به دفعات زیاد انجام نمیدهند و به عملیات سریع‌تر نیاز دارند؛ به کاربران اجازه میدهند که از گزینه‌های زیادی استفاده کنند و انعطاف بالایی در عملکرد دارند؛ این مدل‌ها تا ظرفیت 60 لیتر گنجایش دارند؛ از آنها میتوان برای یک یا چند برنامه استفاده کرد و عمل تخلیه استاندارد و مؤثر نیز برای‌شان تعبیه شده است.

اتوکلاو بارگذاری از بالا

اگر در آزمایشگاهی با فضای محدود کار میکنید اما میخواهید عملیات استریل‌کردن با بخار را با کیفیت بالا انجام بدهید و درعین‌حال وسایل و مواد مورد نظرتان اندازه‌ای بلندتر از حد معمول دارند، مثلاً اگر از تخمیرکننده‌ها یا بالن‌های ارلن‌مایر بزرگ استفاده میکنید و فضا و بودجه‌تان محدود است، آنگاه این اتوکلاوها میتوانند مناسب کارتان باشند. در گذشته اغلب آزمایشگاه‌ها از این نوع اتوکلاو استفاده میکردند. دقت به مسائل سلامت و ایمنی در این اتوکلاوها بسیار اهمیت دارد. از مزایای این اتوکلاوها میتوان این موارد را نام برد: آنها بیشتر از فضای محفظه‌شان جای بیشتری را اشغال نمیکنند؛ عرض و عمق‌شان متناسب با فضای محفظه است و با افزایش ظرفیت‌شان تنها در ارتفاع افزایش مییابند؛ نحوه‌ی بارگذاری از بالا که گاهی به‌وسیله‌ی یک قرقره و طناب آزمایشگاهی انجام میشود میتواند خطرات ناشی از حمل وسایل و مواد با دست را کاهش دهد؛ این اتوکلاوها به‌آسانی نصب میشوند و با اتصال مستقیم به برق به راه میافتند؛ برخی از سازندگان چرخ‌های کوچکی را زیر این مدل کار میگذارند تا راحت بتوان آنها را جابجا کرد؛ محفظه‌ای نسبتاً بزرگ دارند که میتوان اشیای کوچک و بزرگ را کنار هم در فرایندی واحد قرار داد؛ برنامه‌ریزی‌شان برای نظارت و کنترل برای فرایندهای گرمایشی زمانمند بسیار راحت است؛ دفعات پردازش زیاد و سرعت‌های متفاوت عملیاتی را انجام میدهند؛ سیستم‌عامل میکروپروسسورهایشان بسیار مجهز است؛ این مدل‌ها برای فضاهایی با اندازه‌ای بزرگتر از معمول و بهره‌ی بالا مناسب است؛ از 10 تا 300 لیتر گنجایش دارند و برای فضایی با ده بطری یک لیتری یا شانزده بطری 500 میلی‌متری مناسب‌اند.

اتوکلاو بارگذاری از جلو

اگر در آزمایشگاه‌تان به محفظه‌های استریل‌کننده‌ به شکل دایره یا مستطیل نیاز دارید، این اتوکلاوها بسیار مناسب‌اند. مزیت اتوکلاوهای بارگذاری از جلو نسبت به اتوکلاوهای بارگذاری از بالا این است که راحت‌تر میتوان در آنها بارگذاری کرد، یعنی راحت‌تر میتوان وسایل و مواد را در آنها قرار داد، هرچند آنها فضای بیشتری را در کف زمین اشغال میکنند. بااین‌حال، برخی مدل‌ها هم وجود دارند که جای کمی میگیرند و همزمان ظرفیت محفظه‌شان یکسان است. با توجه به اینکه در یک عملیات واحد چه میزان وسیله در آن قرار داده میشود، باید در نظر داشت که محفظه به چه شیوه‌ای بارگذاری و تخلیه میشود، یعنی این عمل با دست انجام میشود یا با ادوات حمل. وقتی این مدل قفسه‌ی استریل‌کننده‌ی استوانه‌ای داشته باشد، میتواند ظرفیت‌های بیشتری را نسبت به مدل‌های دایروی بارگذاری از بالا در خود بگنجاند. بااین‌حال، مدل‌هایی هم وجود دارند که در آنها مدل‌های دایروی از مدل‌های استوانه‌ای گنجایش بیشتری دارند. این اتوکلاوها علاوه بر خصایص یادشده واجد این کیفیت‌ها نیز هستند: ظرفیت قفسه برای 100، 150، و 200 لیتر؛ انعطاف‌پذیری بالا برای وسایل کوچک و بزرگتر از اندازه‌ی معمول؛ اجرای عملیات و فرایندها از سیکل‌های ساده تا برنامه‌های پیچیده؛ قابلیت نظارت و کنترل بالا بر عملکردها؛ امکان اجرای اتوماتیک برنامه‌ها در یک محیط کاری شلوغ؛ دسترسی بسیار راحت و آسان به محفظه به خاطر ارتفاع بارگذاری پایین‌تر؛ اشغال فضای بسیار کم روی زمین ضمن داشتن ظرفیت بسیار بالا که آن را برای کوچک‌ترین آزمایشگاه‌ها مناسب میکند؛ قابلیت نصب و جاگذاری بسیار راحت؛ با دو در روان چرخ‌دار دودسته در اغلب مدل‌ها که امکان باز و بسته کردن راحت و سریع درهای مستحکم و سنگین آنها را فراهم میآورد؛ استفاده‌ی گسترده در صنایع غذایی و نوشیدنی، لبنیات‌سازی، کشاورزی و داروسازی، آموزش، سلامت و بهداشت، و آزمایشگاه‌های پژوهشی؛ امکان تخلیه‌ی راحت حرارت، بخارهای فشاربالا، اجتناب از خطرات گسترده، بارگذاری در دمای بالای 80 درجه سانتی‌گراد و فشارهایی بالای 0.2 بار.

اتوکلاوهایی با اتاقک هوابندی شده

هر آزمایشگاهی فرایندها، روندها، و دستورالعمل های ویژه‌ی خودش را دارد. برخی آزمایشگاه‌ها نیازمند یک محیط کاری استریل‌تر از باقی آزمایشگاه‌ها هستند که در آنها حتی ممکن است وجود اتاقک هوابندی‌شده الزامی باشد تا ادوات از لای آن رد شوند، هوا را بیرون بکشند، تمیز کنند، و تجدید سازند. مسئله‌ی اصلی در اینجا سیستمی است که عملکردهایش در شرایطی انجام میشوند که خطرات احتمالی بسیار بالاتر از مقیاس معمول هستند. به همین شیوه، برخی آزمایشگاه‌ها به یک مسیر خروجی امن و تمیز برای محیط‌های پر از پسماندها نیاز دارند، به نحوی که با ایمنی بالا بتوان مواد اضافی را دور ریخت. علت ساخت این اتوکلاوها همین مسائل مبرم و حیاتی‌اند که نتیجه‌اش طراحی استریلیزرهای بخار است که دارای اتاقکی هوابندی‌شده با کارکردهای یادشده در بالا هستند. به آنها استریلیزرهایی با دو در نیز میگویند. دو یونیت پشت‌به‌پشت در آنها کار گذاشته میشود اما قفسه‌ای واحد دارند که به هر دو طرف باز میشود. همه‌ی اتوکلاوهای دارای اتاقک هوابندی‌شده قفل‌های داخلی امن دارند که باعث میشود در یک اتاق تمیز یا در فضایی آلوده هرگز هر دو در به‌طور همزمان باز نباشند. عموماً این اتوکلاو طوری طراحی میشود که مواد و وسایل از یک طرف به آن وارد شوند اما برخی مدل‌ها به خاطر ضرورت‌های آزمایشگاهی و صنعتی طوری طراحی شده‌اند که در سیستم‌هایشان جهت جریان‌ها را با امنیت بالا میتوان وارون کرد یا حتی میتوان مشابه با اتوکلاوهای متعارف از فقط یک در آنها بهره برد. ساختمان این اتوکلاوها نیازمند دیواره‌ای است که به کمک آن بتوان خود اتوکلاو را در پارتیشن بین دو اتاق نصب کرد، یعنی دقیقاً بین دیواری که آزمایشگاه را از بیرونش جدا میکند. از دیگر خصایص‌شان میتوان این موارد را ذکر کرد: ایجاد مسیر استریل به درون و بیرون محیط‌های آزمایشی بسته؛ قابلیت استفاده امن و مطمئن در محیط‌هایی با درجه‌ی بالای خطر و آلودگی همچون تولید دارویی؛ قابلیت استفاده برای گندزدایی از مواد پیش از خروج‌شان از محفظه‌ی آلوده به مواد خطرناک؛ تفکیک هر دو طرف اتوکلاو برای جلوگیری از آلودگی‌ها؛ با درهایی لولایی که بتوان به‌آرامی آنها را به چپ یا راست حرکت داد؛ وجود امکانات الکتریکی خودکار؛ وجود امکاناتی برای استفاده از مایعات و خشک‌کردن؛ واجد میکروپروسسورهای پیشرفته؛ قابل‌تغییر متناسب با استفاده‌های خاص در آزمایشگاه‌های مختلف، فرضاً امکان نصب فیلترهای میکروبیولوژیک برای کاربردهای متناسب با مواد خطرناک؛ گنجایش از 150 تا 700 لیتر.

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

فهرست