مواد استریل شونده در اتوکلاو

تماس با کارشناسان بخش فروش: 40881249 – 021

ماهیت مواد استریل شونده در اتوکلاو

هر عمل استریل‌کردن برای آنکه به نتیجه‌ی مطلوب برسد به ویژگی‌هایی نیاز دارد. در اینجا به روش‌ها و مواد و ملزومات استریل‌کردن میپردازیم که در هر مورد به وسایل و مواد مورد استفاده مربوط است.

الف) برای مایعات درون بطری‌، محیط‌های کشت درون بطری‌، بافرها یا پسماندهای درون بطری

ب) برای شیشه‌آلات، تجهیزات، بارهای متخلخل

پ) دورریزهای پلاستیکی و سایر پسماندهای آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

مواد استریل شونده در اتوکلاو

روش های استریل کردن با استفاده از اتوکلاو

استریل‌کردن برای نابودی کامل یا حذف همه‌ی میکروارگانیسم‌ها (شامل باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، و تک‌یاخته‌هایی که نطفه، تخم، یا هاگ تشکیل میدهند یا نمیدهند) ضرورت دارد، چراکه آنها میتوانند مواد دارویی یا سایر مواد آزمایشی را آلوده کنند و از این طریق خطری برای سلامت و بهداشت باشند. از آنجا که نمیتوان حالت مطلق استریل را دقیقاً تشخیص داد، استریل‌بودن مواد تنها میتواند براساس احتمال شناسایی شود. کارآیندی هر فرایند استریل‌کردن به ماهیت و سرشت محصول، به اندازه و نوع آلودگی، و به شرایط آماده‌سازی محصول نهایی بستگی دارد. پس ضروری است که مراحل استریل‌کردن با دقت پی گرفته شوند. فنون کلاسیک استریل‌کردن از بخار اشباع‌شده‌ی تحت فشار یا از هوای داغ استفاده میکنند که همچنان یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها محسوب میشود و باید در هر جا که امکانش هست مورد استفاده قرار گیرد. روش‌های دیگر استریل‌کردن شامل فیلتر یا تصفیه، تشعشع یونی (شامل تشعشع اشعه‌ی گاما و الکترون)، و گاز (اکسید اتیلن، فرمالدئید) میشود. برای محصولاتی که نمیتوان آنها را در محفظه‌های نهایی استریل کرد الزامی است که فرایندهای گندزدایی انجام گیرد. مواد و محصولاتی که با یکی از این فرایندها استریل شده‌اند به محفظه‌ها یا ظروفی منتقل میشوند که از قبل استریل شده‌اند. هر دو این عملیات تحت شرایط گندزدایی کنترل‌شده انجام میگیرد. هر روشی که برای استریل‌کردن انتخاب شود، روند کار باید برای هر نوع محصول یا ماده تأیید شود و صحه گذاری گردد؛ یعنی تضمین شود که استریل است، و تضمین شود که هیچ تغییر نامساعدی درون محصول ایجاد نشده است. اگر فرایندی نامشخص و نامعتبر انجام شود، اگر نتوان مشخص کرد که فرایندهای استریل‌کردن به‌درستی انجام شده‌اند، آنگاه نتیجه‌اش محصولی غیراستریل، خراب‌شده، یا آلوده خواهد بود. یکی از برنامه‌های مرسوم تأیید استریل‌کردن با بخار یا گرمای خشک نیازمند اندازه‌گیری‌ها و سنجش‌های دقیق دما و حرارت است که با استفاده از سنسورها انجام میشود تا میزان نفوذ گرما و توزیع گرما را با استفاده از اندیکاتورهای بیولوژیک نشان دهد. پس مسئله این است که میکروارگانیسم‌های مشخصی که مقاومت بالایی در برابر فرایند خاص استریل‌کردن دارند، برای آزمایش‌ها مد نظر قرار گیرند. اندیکاتورهای بیولوژیک برای تأیید دیگر روش‌های استریل‌کردن نیز به کار میآیند و گاهی برای کنترل روتین سیکل‌های منفرد مورد استفاده قرار میگیرند.

پس به‌طور کلی امروزه در آزمایشگاه‌ها معمولاً از این روش‌ها برای استریل‌کردن بهره میبرند: الف) حرارت‌دادن در اتوکلاو، یا استریل‌کردن با بخار؛ ب) استریل‌کردن با بخار خشک؛ پ) تصفیه یا فیلتراسیون؛ ت) قراردادن در معرض تشعشعات یون‌ساز؛ ث) استریل‌کردن با گاز. در روش استریل‌کردن با استفاده از اتوکلاو معمولاً یک فرایند 15 دقیقه‌ای با حرارت 121-124 درجه سانتی‌گراد است. تعیین و تشخیص دما با کنترل و نظارت بر فرایند مشخص می گردد. تعیین فشار برای رسیدن به دمای مورد نیاز به منظور ایجاد بخار است. در شرایط استاندارد برای دمای 126-129 درجه به فشار متناظر 250 بار و حداقل زمان استریل‌کردن 10 دقیقه نیاز است و در دمای 134-138 درجه به فشار متناظر 300 بار و حداقل زمان استریل‌کردن 5 دقیقه نیاز است. حداقل زمان مورد نیاز برای استریل‌کردن باید از لحظه‌ای اندازه گرفته شود که همه موادی که باید استریل شوند به دمای لازم رسیده باشند. نظارت بر وضعیت فیزیکی درون اتوکلاو حین استریل‌کردن الزامی است. برای داشتن اطلاعات اساسی حتماً باید پروب‌های پردازشگر دما را درون محفظه‌های مربوطه قرار داد و در کنارشان از پروب‌هایی در ادوات، بارها، و وسایل استفاده کرد و آنها را در خنک‌ترین جای محفظه‌ی بارگذاری‌شده گذاشت.

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

مواد استریل شونده در اتوکلاو

برچسب: اتوکلاو، خرید اتوکلاو، اتوکلاو آزمایشگاهی، اتوکلاو بیمارستانی، اتوکلاو رومیزی، اتوکلاو Class N، اتوکلاو بارگذاری از جلو، فروش اتوکلاو، اتوکلاو بارگذاری از بالا، اتوکلاو هوابندی شده

فهرست