انکوباتور

تماس با کارشناسان بخش فروش: 09106166803

انکوباتور

انکوباتور به معنای فضایی بسته و عایق‌بندی‌شده است که در آن میتوان وضعیت دما، رطوبت، تهویه، و دیگر شرایط محیطی را عاری از آلودگی و به‌نحوی کنترل‌شده در سطوح مختلف تنظیم کرد تا یک فضای کاری ایمن ایجاد شود که در نتیجه‌اش بتوان از این دستگاه برای مقاصد رشد، تولیدمثل، و پرورش به کار برد. به‌طور کلی، انکوباتورها وسایلی هستند که در آزمایشگاه‌ها یا مراکز درمانی برای رشد و پرورش باکتری‌ها، نطفه‌ها، کشت سلول‌ها یا بافت‌ها، نگهداری از اطفال، و غیره استفاده میشوند. این دستگاه ها از نظر اندازه از واحدهای روی میزی تا سیستم های بزرگ اندازه یک کمد موجود هستند.

دستگاه انکوباتور در کلیه ی آزمایشگاه های تشخیص طبی،کنترل کیفی و تست لوازم صنعتی و مصارف عمومی مورد نیاز است. این دستگاه با آون متفاوت است، اما به دلیل تشابه از نظر ظاهری، برخی این دو را با هم اشتباه میگیرند. دمای انکوباتور معمولا یکنواخت می باشد (37 درجه) وحداکثر دمای آن 70 تا 100 درجه است.

ویژگی های انکوباتور

همه‌ی انکوباتورها مجموعه‌ای از خصایص مشترک دارند که باعث میشود روی‌هم‌رفته این دستگاه را با این ویژگی‌ها انکوباتور بنامیم. علاوه بر کاربردها، عملکردها، و کارکردهایی که تا اینجا به آنها اشاره شد، میتوان برخی خصایص عمومی را نیز برای انکوباتور ذکر کرد.

  • حجم: انکوباتورها واجد یک حجم درونی و حجم بیرونی‌اند. حجم درونی میزان فضای داخلی را مشخص میکند که چه میزان ادوات را میتوان در آن گذاشت. حجم خارجی فضایی را مشخص میکند که انکوباتور پس از نصب در آزمایشگاه جا خواهد گرفت. بسته به فضای کاربری انکوباتور میتوان از دستگاه‌های رومیزی یا دستگاه‌هایی که روی کف زمین قرار میگیرند استفاده کرد.
  • بدنه: بدنه‌ی داخلی و خارجی انکوباتورها معمولاً از فولاد ضدزنگ یا از آلومینیوم آبکاری‌شده است. دستگاه‌هایی که بدنه‌ای فولادی دارند هم در برابر خوردگی مقاوم‌تر هستند و هم راحت‌تر میتوان از آنها نگهداری و آنها را تمیز کرد.
  • جریان همرفت: این جریان نشانگر جریان هوای متحرک یا فشرده‌ی درون محفظه‌ی دستگاه است و کیفیت و کمیتش به میزان یکنواخت‌بودن حرارت درون محفظه بستگی دارد. امکان دارد از فن‌های مولد جریان همرفت یا از نیروی گرانش در این دستگاه استفاده شود. اگر مسئله حفظ حرارتی یکنواخت باشد بهترین انتخاب همان فن‌های مولد جریان همرفت است اما اگر کار آزمایشگاهی به خشک‌کردن وابسته باشد آنگاه تولید جریان با استفاده از گرانش اولویت دارد.
  • کنترل‌: اغلب انکوباتورها واجد کنترلرها و نمایشگرهای دیجیتال یا آنالوگ‌اند. کنترل آنالوگ با استفاده از ترمومترها انجام میشود اما کنترل دیجیتال با استفاده از میکروپروسسورها یا کنترلرهای دیجیتال است. همه‌ی این دستگاه‌ها واجد نمایشگر میزان حرارت هستند.
  • حفاظ‌: بسته به اینکه انکوباتور برای چه مقاصدی و برای چه محیطی مورد استفاده قرار میگیرد، حفاظ‌ها و حایل‌های درونی و بیرونی متفاوتی در آنها تعبیه شود.
  • در: درهای انکوباتور معمولاً شیشه‌ای هستند تا پژوهشگر یا آزمایشگر بتواند نمونه را بدون بازکردن در رویت کند. این باعث میشود که ثبات دما درون محفظه همواره حفظ شود.
  • ایمنی: برخی مدل‌ها دارای سیستم هشدار هستند که در مواردی افزایش بیش‌ازاندازه‌ی حرارت یا ایجاد تغییرات ناگهانی نامناسب یا اختلال‌های نامعلوم دیگر با استفاده از آلارم‌ها یا هشدارها به کاربر اطلاع میدهند تا از خطرات متعاقب جلوگیری شود و ایمنی فضای کار حفظ گردد.
  • گرماگیر: گرماگیرها ابزارهایی هستند که مخزن آب دارند و با پاشیدن آب درون محفظه و بر حفاظ‌های درونی باعث میشوند که گرمای بیش‌ازحد دستگاه سریعاً کاهش یابد. از گرماگیرها در مدل‌های خاصی از انکوباتورها استفاده میشود که هدف در آن توزیع حرارت یکنواخت باشد.
  • ضدآلودگی: کاهش آلودگی درون محفظه یکی از اهداف طراحی انکوباتور است. تعبیه‌ی سیکل‌های ضدآلودگی، فیلترهای جذب ذرات معلق، و ادوات ضدمیکروبی در محفظه باعث میشود که بتوان از هر گونه آلودگی ناخواسته در این دستگاه جلوگیری کرد.
  • برنامه‌ریزی: بسیاری از انکوباتورها را میتوان برنامه‌ریزی کرد. آنها واجد نمایشگرهای لمسی، آلارم‌های قابل‌برنامه‌ریزی، امکان ذخیره‌ی اطلاعات، و دیگر ابزارهای پیشرفته برای استفاده‌ی دقیق‌تر، تنظیم‌شده‌تر، و راحت‌تر هستند.

کارکرد انکوباتور

شرایط نگهداری انکوباتور

انواع انکوباتور

با توجه به گستره‌ی کاربردهای انکوباتور، انواع بسیار زیادی از این دستگاه وجود دارند. در اینجا متداولترین و پرکاربردترین انکوباتورها در آزمایشگاه و صنایع مورد بررسی قرار داده میشوند.

شرکت استادارد آزما با کادری مجرب و با تجربه و با داشتن سابقه بیش از یک دهه در زمینه واردات و فروش تجهیزات آزمایشگاهی و اندازگیری راهنمایی مطمئن برای خرید حرفه ای شما خواهد بود.

برای اطلاع از قیمت ها و برند های موجود با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

از جمله کاربرد های انکوباتور در صنایع، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

انکوباتور استاندارد

انکوباتور هیبرید سازی

انکوباتورهای یخچالدار (سرمایی)

انکوباتور میکروبیولوژی

انکوباتورهای رطوبتی

انکوباتور اکسیژنی

انکوباتور شیکردار

انکوباتور دی اکسید کربن

فهرست