تجهیزات آزمایشگاه لبنیات

لبنیات به آن دسته از مواد غذایی گفته ‌‌می‌شود که بر پایه شیر هستند. از فرآروده‌های لبنی میتوان به: خامه، پنیر (انواع پنیر)، دوغ، ماست (انواع ماست‌‌‌های ساده و طعم دار)،کره، شیر (انواع شیر‌‌‌های پاستوریزه و طعم دار)، کشک، بستنی  و … اشاره کرد. در آزمایشگاه‌های صنایع غذایی تمامی ویژگی‌های حسی، فیزیکی، شیمیایی و میکروبی این فراورده‌ها کنترل ‌‌می‌شود.

آزمایشگاه لبنیات یکی از زیر مجموعه های آزمایشگاه صنایع غذایی می باشد.

وظیفه آزمایشگاه لبنیات

وظیفه آزمایشگاه لبنیات نظارت و کنترل بر کیفیت مواد اولیه ورودی به آزمایشگاه لبنیات و هم چنین بررسی نمونه تولید شده مطابق با استانداردهای داخلی و بین المللی می باشد.

چرا آزمایش لبنیات مهم است؟
کنترل کیفیت در صنایع لبنی، آسیب پذیری در برابر تقلب در لبنیات را کاهش می‌دهد و از اصالت و استاندارد مواد تشکیل دهنده اطمینان می‌دهد. رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی ضروری است تا اطمینان حاصل شود که عوامل بیماری‌زا و موجودات فاسد کننده در هیچ نقطه‌ای وارد زنجیره تأمین نمی‌شوند. بنابراین تولید‌کنندگان لبنیات باید خطرات عدم رعایت را به حداقل برسانند تا محصولات لبنی آلوده به دست مصرف کننده نرسد.

آزمایشات شیر و فرآورده‌های لبنی نقش مهمی در حصول اطمینان از کیفیت محصولات لبنی ایفا می‌کند. اطمینان از عدم وجود میکروب، باقیمانده آنتی‌بیوتیک و سایر آلاینده‌ها در شیر و فرآورده‌های لبنی بسیار ضروری است. ایمنی مواد غذایی، حصول اطمینان از روال آماده‌سازی، انتقال و نگهداری مواد غذایی به منظور جلوگیری از ایجاد بیماری و صدمات ناشی از مواد غذایی در مصرف کننده نهایی می‌باشد. از مزرعه تا کارخانه تا بشقاب غذا، محصولات غذایی ممکن است در طول سفر خود از طریق زنجیره تأمین با هر نوع خطرات سلامتی روبرو شوند. بنابراین در هر مرحله از چرخه تولید با بررسی و آزمایشات بر روی نمونه‌ها می‌توان خطرات انتقال آلودگی را به حداقل رساند.

از آزمون های قابل انجام در آزمایشگاه لبنیات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آزمون میکروبی شیر و لبنیات
  • سنجش میزان پروتئین شیر و لبنیات
  • سنجش میزان چربی شیر و لبنیات
  • سنجش میزان اسیدیته شیر و لبنیات
  • سنجش میزان دانسیته شیر و لبنیات

 تجهیزات آزمایشگاه لبنیات

 

آزمایشگاه لبنیات

جهت دریافت مشاوره و خرید تجهیزات آزمایشگاهی، اینجا کلیک کنید.

فهرست